2015.06.17

Kategori » Şeker hamuru

Şeker hamuru tarifi

Masa

Son yıllarda trend olmuş şeker hamurlu pastalar ve şeker hamurlu kurabiyelerin ham maddesi olan şeker hamurunu hazır almak istemiyor ve kendiniz yapmak istiyorsanız o halde bu tarifimiz ile artık tam kıvamında istediğiniz şeker hamuru tarifini çıkarabileceksiniz. Sizler için yaklaşık bir kilo kadar çıkarabileceğiniz bir şeker hamuru tarifi veriyor olacağız. Eğer sizlere çok daha fazlası gerekiyorsa iki ölçek ya da arzu ettiğiniz kadar malzemeleri arttırabilirsiniz.
 

Şeker hamuru malzemeleri
 

1 kilo pudra şekeri
çeyrek çay bardağı su
1 yemek kaşığı kadar toz jelatin
8 yemek kaşığı kadar glikoz

Ve daha sert bir hamur elde etmek isterseniz o halde bir tutam tylose
 

Şeker hamuru tarifi
 

Pudra şekerinizi alırken mutlaka içinde nişasta olmayan bir karışımı tercih ediniz. Genellikle içinde nişasta bulunan ürünlerin dışında aktarlardan ya da pasta malzemelerini satan yerlerden doğal pudra şekeri alabilirsiniz. Nişasta seker hamuruna istediğiniz kıvamı vermenize engel olacak bu sebeple özellikle sadece pudra şekeri tercih ederseniz sonuç daha başarılı olacaktır.  Eğer pudra şekeriniz büyük parçalarda bulunuyorsa tamamen toz olması için ayrıca rondodan çekebilirsiniz.
 

Malzemelerden olan toz jelatin ve glikoz da yine pasta malzemeleri satılan dükkânlardan çok rahat bulunabilir.  Görünüşü jöle kıvamına benziyor olacaktır. Daha önce saydığımız malzemelerden olan tylose ürünü de bir sertleştirme kıvamı olarak kullanılan toz üründür ve dolayısı ile yine sadece pasta malzemeleri satışı yapan firmalarda bu saydıklarımızı hepsini rahatlıkla bulabilirsiniz.
 

İlk olarak geniş bir kap alınız ve suyunuzu kaba koyarak toz jelatini içine döküp iyice karıştırınız. Jelatin kıvamını ulaşacak ve pelte görüntüsüne gelecektir.  Jelatinin bulunduğu kabı kaynayan suyun üzerinde ki buhardan yardım alacak ve jelatini tamamen eritiyor olacaksınız. Sonrasında glikoz eklenecek ve yine benmari usulüne devam ediyor olacaksınız. Akışkan bir kıvama geldiğinde ise artık tezgâha alabilirsiniz.
 

Farklı bir kaba pudra şekerini koyun ve orta kısmını açarak karışımı sıcak bir şekilde içine dökünüz. İlk olarak sıcak bir karışım olacağı için bir tahta kaşık yardımı ile karıştırabilirsiniz. Hafif soğuduktan sonra ise artık elleriniz ile güzelce yoğurmaya devam edebilirsiniz. Oldukça yoğun bir yoğurma sonrası tamamen tüm malzemeler birbirine karışmış olacak. Dilerseniz bu aşamada tylose tozunu katabilir ve yoğurmaya devam edebilirsiniz.
 

Hamurunuzu bir gün dinlendirecek ve sonrasında kullanabileceksiniz. Bu aşamada dinlenirken oda sıcaklığında ve mutlaka jelatine sarılmış halde olması gerekiyor.

Masa

Henüz yorum bulunmamaktadır

Yorum Yapın

Masa
Şeker hamuru tarifi

Son yıllarda trend olmuş şeker hamurlu pastalar ve şeker hamurlu kurabiyeleri ...

Makaron tarifi

Bir Fransız tatlısı olan Makaron hem çok lezzetli hem de doğru tarifi ...